Kuva: Shutterstock
Suomalaiset lukevat mielellään lehtiä, mutta yhä useampi vaihtaa painetun lehden digitaaliseen
Reilu kolmannes suomalaisista on hylännyt painetut lehdet.
Lehtiä luetaan osapuilleen yhtä paljon kuin aiemmin, mutta niiden lukutapa on muuttunut. Näin kerrotaan tuoreessa Kansallisessa Mediatutkimuksessa. Painettujen lehtien sijaan suuri osa lukijoista on siirtynyt digitaalisten lehtien pariin.
KMT:n tuloksissa kerrotaan, että reilu kolmannes suomalaisista, 38 prosenttia, on korvannut fyysisen lehden lukemisen digitaalisella näköislehdellä. Samaan aikaan noin kolmannes eli 34 prosenttia vastaajista on pitäytynyt painetussa lehdessä lähes päivittäisesti. Vastaavasti päivittäisesti digitaalisia sisältöjä lukevien määrä on noin 63 prosenttia.
Hieman yli puolet eli 51 prosenttia vastaajista käy lukemassa sanomalehtien verkkosivuja tai sovelluksia useamman kerran päivässä. Useimmilla on tapana lukea useampi kuin yksi artikkeli yhden käyntikerran aikana.
Digisisältöjä kuluttavista 71 prosenttia kertoo käyttävänsä enimmäkseen puhelinta lukemiseen. Alle 35-vuotiaista vastaajista näin tekee jopa 88 prosenttia.
Sanomalehtien viikoittainen kokonaistavoittavuus on edelleen 93 prosenttia suomalaisista. Tähän lasketaan mukaan niin digitaalisten kuin painettujen lehtien lukijat.
Vastaavasti aikakauslehtiä lukee kuukausittain noin 3,6 miljoonaa suomalaista, painettuna tai diginä. Tutkimuksen mukaan digitaaliset aikakauslehdet ovat lähes tulkoot kirineet painetut lehdet lukijamäärissään. Digitaalisten aikakauslehtien lukijoiden osuus on kuukausittain 2,7 miljoonaa henkilöä.
Painettua sekä digitaalista sanomalehteä tilaa noin 2,4 miljoonaa suomalaista. Aikakauslehtien tilaajamäärä on vastaavasti lähes kaksi miljoonaa.
Lue myös: Suomalaiset säästävät nyt aiempaa enemmän
Lue myös: Yhä useampi ostaa käytettyjä tuotteita - nämä ovat suosituimmat kauppapaikat
Lähde: Media Metrics Finland