Kuva: Shutterstock
Suomalaiset valmiita kokeilemaan kestävämpiä valintoja lomalla - yhdellä teolla olisi suuri vaikutus
Kesälomalla suurimmat päästöt tulevat liikkumisesta ja ruuasta.
Suomalaiset ovat valmiita tekemään vastuullisimpia valintoja lomakautenaan, selviää Sitran Elämäntapatestin vastauksista. Testituloksista on kerätty anonyymia tietoa siitä, millaisia tekoja suomalaiset ovat valmiita tekemään lomaillessaan.
Dataa on kerrytetty yhteensä 334 000 tehdystä testistä sekä 31 600:sta testin tekijöiden laatimasta kestävän elämän suunnitelmasta. Testissä pystyy laskemaan oman hiilijalanjälkensä. Sen lisäksi testi tarjoaa vinkkejä, joilla testin tekijä voi pienentää päästöjään.
Kesälomakauden suurimmat päästöt muodostuvat Sitran mukaan lomalaisten liikkumisesta paikasta toiseen sekä siitä, mitä he syövät. Liikkumisen osuus keskiverrosta hiilijalanjäljestä oli lähes puolet. Ruoka taas muodostaa kokonaistuloksesta neljäsosan.
Ruoka ja liikkuminen ovat myös Elämäntapatestin mukaan niitä asioita, joissa suomalaiset pyrkivät tekemään kesän aikana kompromisseja.
- Vaikka kestävän elämäntavan suunnitelmiin on valittu vähiten liikkumiseen liittyviä tekoja, nämä valitut teot ovat päästöjen kannalta usein merkittävimpiä. Lomalla kannattaakin kiinnittää huomiota siihen, miten liikkuu paikasta toiseen, Sitran kansainvälisen toiminnon asiantuntija Henna Kurki sanoo tiedotteessa.
Yleisesti ihmiset suosivat pieniä ja helposti toteutettavia tekoja, kuten aktiivisuusrannekkeen käyttöönoton. Sitran mukaan liikkumisen suhteen ihmiset ovat kuitenkin valmiita suurempiin tekoihin. Tällaisia ovat esimerkiksi autoilun tai lentämisen vähentäminen sekä kotona lomailu.
Testitulosten perusteella suurissa kaupungeissa asuvat sekä korkeampiin tuloluokkiin kuuluvat ovat todennäköisemmin valmiita vähentämään lentämistä. Tämä ei myöskään usein jää pelkäksi aikomukseksi vaan lupaus pidetään. Tuloksista selviää, että moni korvaa lentämisen junamatkailulla.
Ruokailuun liittyvissä kysymyksissä korostuu yksi vastuullinen valinta ylitse muiden, nimittäin kasvisruokapäivä. Sitran mukaan teko on kolmanneksi suosituin kaikista valituista teoista. Lisäksi joka viides tehdyistä teoista sisälsi kasvisruokapäivän kokeilun.
Valinnat jakautuivat eri ikäryhmien välillä. Esimerkiksi yli 50-vuotiaat ovat erityisen innokkaita kokeilemaan kasvisruokapäivää. Sen sijaan alle 18-vuotiaat valitsivat teon harvemmin.
Kasvisruokapäivä on valittu suunnitelmiin lähes 7000 kertaa. Sitra arvioi, että jos kaikki kasvisruokapäivän kokeilun valinneet toteuttaisivat sen, siitä seuraava päästövähennys vastaisi yli 5000 lentoa Helsingistä Brysseliin.
Kesän ruokatottumuksiin asiantuntijoilla on muutamakin muutosvinkki. Syömistä on helppo muuttaa kestävämmäksi esimerkiksi vaihtamalla riisin perunaan tai ohraan. Tiedotteessa myös kannustetaan suosimaan suomalaisia järvikaloja tai ostamaan lähiruokaa kaupasta tai toreilta.
Sitra muistuttaa, että kesällä kestäviä tekoja voi toteuttaa matalammalla kynnyksellä, vaikka loma-aikana haluaisikin niin sanotusti höllätä pipoa.
- Olosuhteet ovat otolliset monien kestävien arjen tekojen omaksumiseen. Satokauden tuotteet houkuttelevat panostamaan kasviksiin ja pyöräily on mukavampaa aloittaa kesäkeleillä kuin loskasäällä, Kurki toteaa.
Sitran Elämäntapatestiä on tehty yhteensä yli 1,6 miljoonaa kertaa vuodesta 2017 lähtien.
Lue myös: Tämän vuoden marjasadosta tulossa näillä näkymin tavanomainen
Lue myös: Kuuluvatko parapähkinät ruokavalioosi? Katso montako niitä on turvallista syödä päivässä
Lue myös: Kyselytutkimus selvitti, mikä on suomaisten ykköstoive mökkituliaiseksi
Lähde: Sitra