Kuva: AOP/Timo Korhonen

Jussi Vatasen tähdittämä kotimainen tv-sarja jatkuu pian

03.08.2025 20:15 - Sanni Seppä

Antti Tuomaisen romaaniin perustunut sarja saa jatkoa.

Kotimainen televisiosarja Mies joka kuoli jatkuu uusin jaksoin 15. elokuuta.

Sarjan pääosassa nähdään tuttuun tapaan Jussi Vatanen. Sarjaa tähdittävät myös Sara SouliéKari Hietalahti, Satu Tuuli KarhuEiji Mihara, Elias WesterbergJanne Reinikainen, Matti Onnismaa ja Antti Virmavirta. Uusina kasvoina mukaan hyppäävät Kati OutinenNatsumi KurodaPaavo Kinnunen ja Sara Melleri.

Sarjan ensimmäinen tuotantokausi perustui Antti Tuomaisen samannimiseen romaaniin. Tuomainen loi sarjan toiselle kaudelle täysin uuden alkuperäistarinan. Samuli Valkaman ohjaama sarja jatkuu siitä, mihin ensimmäinen jäi. 

Sieniyrittäjä Jaakko Kaunismaan (Vatanen) tarina saa yllättävän käänteen: hän herää tokiolaisessa sairaalassa, elävänä. Keinotekoinen kooma, kokeellinen lääketiede ja salaperäinen rahoitus ovat pitäneet hänet hengissä, mutta nyt on maksun aika. Jaakon on tuplattava sienituotanto ja torjuttava Kouvolan pahamaineisen puolukkakuningattaren, Stella Lampisen (Outinen), aikeet laajentua sienibisnekseen.

Voit katsoa toisen kauden trailerin alta tai painamalla tästä.

Sarja nähdään elokuussa suoratoistopalvelu Ruudussa.

Lue myös: Behmin tähdittämästä elokuvasta julkaistiin traileri - tältä se näyttää

Lue myös: Suosittu mysteerikomediasarja jatkuu syyskuussa

Lue myös: 1990-luvun klassikkoelokuvasta tehdään uusi versio

Lähde: Elisa

 

Kilpailut

Uusimmat