Kuva: Petri Piisilä / Metsähallitus
Äärimmäisen uhanalaisen naalin pesintä Suomessa onnistui neljäntenä vuotena peräkkäin
Enontekiön alueella todettiin kolmessa pesässä yhteensä neljä pentua.
Vuosi 2022 oli naalille historiallinen vuosi, sillä silloin laji pesi ja sai poikasia Suomessa ensimmäistä kertaa yli 25 vuoteen. Tämän jälkeen äärimmäisen uhanalainen naali on tuottanut Suomessa vuosittain 3–16 jälkeläistä, kertoo WWF Suomi tiedotteessa.
Tänä kesänä Suomessa havaittiin Enontekiön alueella kolme naalin pesintää. Kolmessa pesässä todettiin yhteensä neljä pentua. Muilta naalin viime vuosina käyttämiltä pesiltä ei löydetty merkkejä pesinnästä tänä kesänä.
Pentujen määrä oli tänä kesänä myyrien ja sopulien vähäisen määrän takia aiempia vuosia pienempi. Myyrä- ja sopulikannat vaihtelevat tunturialueilla luontaisesti.
- Myyrien ja sopulien vähäisen määrän vuoksi naalien ravintotilanne on ollut tänä kesänä hyvin heikko, ja siksi huonompaakin pesintätulosta ennakoitiin. Samaisesta syystä naalin ruokinta-automaateilta on kulunut ruokaa aiempia vuosia enemmän, kertoo Metsähallituksen Luontopalvelujen luonnonsuojelun erityisasiantuntija Jukka Ikonen tiedotteessa.
Metsähallitus ja WWF ylläpitävät naalin tärkeimmillä esiintymisalueilla ruokinta-automaatteja, jotka tukevat ennen kaikkea pentujen selviämistä ensimmäisestä talvesta ja auttavat aikuisia naaleja pysymään parhailla reviireillä myös heikkojen myyrävuosien yli.
Lue myös: "Aina se työntää naamaansa joka paikkaan" – mikä ajaa Esko Eerikäistä julkisuuteen?
Lähde: WWF