Tulva ajoi miljoonat hämähäkit puihin - katso hämmästyttävät kuvat!

02.02.2012 15:30 - Antti Granlund

Pakistanin puolentoista vuoden takaiset tulvat ovat saaneet aikaan uskomattoman luonnonilmiön, kun tulvineet vesimassat ovat ajaneet miljoonia hämähäkkejä ja muita hyönteisiä puihin.

Pakistanin tulvat syntyivät heinäkuussa 2010 ennennäkemättömän runsaista monsuunisateista, kun puolentoista vuorokauden aikana vettä satoi peräti 312 millimetriä. Noin 2000 ihmistä kuoli ja neljä miljoonaa jäi kodittomiksi. Tulvan vaikutuksille altistui yli 20 miljoonaa pakistanilaista.

National Geographic kirjoittaa Pakistanin Sindhissä sijaitsevasta kylästä, joka joutui tulvien alle. Tulvan vuoksi alueelle syntyi paljon eri kokoisia lampia, joiden tieltä hyönteiset ja hämähäkit siirtyivät puihin pesiään tekemään.

Katso kuvat hämähäkkien kansoittamista puista tästä:

Kuva1, kuva2, kuva3, kuva4, kuva5

Paikalla olleen valokuvaaja RussellWatkinsin mukaan paikalliset ihmiset eivät ole koskaan aikaisemmin todistaneet samankaltaista ilmiötä. Watkinsin kertoo muun muassa, että puiden alla seistessään kymmeniä pieniä hämähäkkejä putoili jatkuvasti alas hänen päälleen. Alueella ei kuitenkaan tehty tieteellistä tutkimusta siitä, mitä tiettyjä hämähäkkejä ja hyönteisiä puihin oli pesinyt.

Lähde: National Geographic

Kilpailut

Uusimmat